نام هنرمند

کشتی فیلم «رستاخیز»/ مرور یک عمر حضور میرفخرایی در سینما

گاهی برای ارزیابی میزان تاثیر افراد در عرصه های مختلف ضرورتی ندارد کارنامه فردی بررسی شود چراکه می توان تاثیر حضور را در طول زمان به درستی درک کرد و مجید میرفخرایی طراح صحنه و لباس سینمای ایران از آن دسته سینماگرانی است که در طول سالها فعالیت خود در عرصه سینما تاثیرگذار بوده است.
با نگاهی گذرا به کارنامه کاری میرفخرایی نام فیلم های تحسین شده ای چون «روز واقعه»، «گاهی به آسمان نگاه کن»، «فرش باد»، «آخرین پرواز»، «رستاخیز» و... دیده می شود، فیلم هایی که هریک از آنها تاثیرگذار در تاریخ سینمای ایران بوده اند و تنها یادگاری که از میرفخرایی در موزه سینما موجود است کشتی چوبی دست سازی است که در فیلم «رستاخیز» استفاده شد.
کشتی موجود در فیلم «رستاخیز» که توسط احمدرضا درویش کارگردانی شده نماد عبارت «سفینة النجاة» است. این کشتی به کرات در رویای «بکیر بن حر» که از کاراکترهای اصلی فیلم و پسر حربن ریاحی است در مقاطع حساس از روایت داستان دیده می شود.
در واقع این کشتی یادآور حدیثی از پیامبر اکرم (ص) با عبارت «إنّ الحسین مصباح الهدى و سفینة النجاة» است. طراح و ایده پرداز این کشتی مجید میرفخرایی بوده و مُسیب اصلانی این کشتی را ساخته است.
کشتی فیلم «رستاخیز» در سال 1391 توسط احمدرضا درویش به موزه سینما اهدا شد و در طبقه دوم این موزه سینمایی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.