نام هنرمند

ایرج رامین فر و موزه سینما

بخشی از تاریخ سینمای ایران براساس مشاهدات سینماگران و در اختیار گذاشتن یک عمر تجربه سینمایی آنها شکل گرفته است.
در این بین موزه سینمای ایران امانت دار این گنجینه ارزشمند است و پر واضح است بخشی از این گنجینه با مشارکت سینماگران و با اهدای لوازم شخصی خود به موزه سینما شکل گرفته و حاصل آن غرفه های کوچکی است که در تالار معاصران و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.
یکی از غرفه های دیدنی در موزه سینما،غرفه ایرج رامین فر طراح صحنه و لباس سینمای ایران است. این سینماگر در روزهای نخست از برپایی موزه سینما، همکاری قابل توجهی با شورای برپایی این موزه داشته و مجموع داشته های ارزشمند سینمایی خود را در موزه سینما به یادگار گذاشته است.

 

رامین فر سال 1377 برخی از اتودهایی را که برای فیلم های سینمای ایران طراحی کرده بود، در بدو تاسیس موزه سینمای ایران به موزه اهدا کرد و سریال های «تنهاترین سردار»، «ولایت عشق» ساخته مهدی فخیم زاده و فیلم «غریبه و مه» و ماکت فیلم «مسافران» به کارگردانی بهرام بیضایی از جمله اتودهایی است که رامین فر طراحی کرده است.
تندیس و لوح های تقدیر که رامین فر در جشنواره های متعدد فیلم فجر و یا مراسم های مختلف سینمایی برای آثاری چون «سگ کشی»، «سرب»، «نیمه پنهان» و ...دریافت کرده از دیگر اهدایی های این طراح صحنه و لباس سینمای ایران است.
لباس سردار ساسانی در فیلم «مرگ یزدگرد» از ساخته های بیضایی است از دیگر آثاری است که به موزه سینما اهدا شده و رامین فر طراحی لباس این فیلم سینمایی را به عهده داشته است.
یکی از وسایل قابل توجه در میان آثار اهدایی ایرج رامین فر، کِرمی است که این طراح صحنه و لباس با تعدادی فندق، چند تکه سیم و نخ ساخته است.
به گفته رامین فر این کِرم دست ساز در زمان ساخته شدن فیلم «غریبه و مه» و در زمان استراحت رامین فر در پشت صحنه فیلم ساخته شده است.