نام هنرمند

داستان یوزپلنگ نقره ای ترانه علیدوستی در موزه سینما/ درخشش یک استعداد

 زمانی که رسول صدرعاملی کارگردان سینمای ایران دنبال بازیگر نقش دختر جوان برای فیلم «من ترانه 15 سال دارم» می گشت، شاید فکر نمی کرد ترانه علیدوستی آینده ای به درخشانی امروز داشته باشد.
استعداد این دخترِ جوان سینمای ایران، از همان زمان که دوره های بازیگری را می گذراند مشهود بود، ولی بی تردید کشف و حضور ترانه علیدوستی در سینمای ایران مدیون نگاه هوشمندانه  رسول صدرعاملی است.
اما نکته مهم این است که علیدوستی پس از بازی در فیلم «من ترانه 15 سال دارم» توانست نخستین سیمرغ زندگی خود را برای بازی درخشان در این فیلم کسب کند. در واقع استعداد ذاتی علیدوستی همراه با پشتکار، خلاقیت و اخلاق حرفه ای که داشت باعث شد نه تنها در سینمای ایران بلکه در عرصه بین الملل نیز بدرخشد.
نخستین حضور بین المللی ترانه علیدوستی با فیلم «من ترانه پانزده سال دارم» شکل گرفت و توانست در سال 1381جایزه یوزپلنگ نقره ای بهترین بازیگر زن از جشنواره بین المللی فیلم لوکارنو را در کشور سوئیس از آن خود کند.
موزه سینمای ایران که خرداد سال 1377 در خیابان لاله زار افتتاح شده بود، پس از چند سال فعالیت در لاله زار، شهریور سال 1381 در عمارت باغ فردوس و در مکان فعلی موزه سینمای ایران به کار خود ادامه داد.
در همان زمان ترانه علیدوستی به عنوان بازیگری تازه کار تصمیم می گیرد جایزه یوزپلنگ نقره ای خود را که برای عنوان بهترین بازیگر زن از جشنواره بین المللی فیلم لوکارنو کسب کرده بود به موزه سینمای ایران اهدا کند.
زمانی که موزه سینمای ایران در سال 1381 در عمارت باغ فردوس افتتاح شد، ترانه علیدوستی به عنوان یکی از بازیگران جوان سینمای ایران در این مراسم حضور پیدا کرد و کلاکتی که به عنوان نمادی از ساخت فیلم در سینما است، را با نوشته ای چون «برداشت دوم/ 1381» تهیه شده بود، به رسم ادب و به پاس یک عمر فعالیت آقای بازیگر به عزت الله انتظامی تقدیم کرد و کار موزه سینما در باغ فردوس از آن زمان به شکل رسمی آغاز شد.
ترانه علیدوستی در همان زمان تصمیم گرفت جایزه یوزپلنگ نقره ای جشنواره بین المللی فیلم لوکارنو را به موزه سینمای ایران اهدا کند.
جایزه یوزپلنگ نقره ای جشنواره بین المللی فیلم لوکارنو در تالار جوایز بین الملل موزه سینمای ایران در معرض دید تماشاگران قرار دارد.