نام هنرمند

برگی از تاریخ سینمای خسرو سینایی در موزه سینما

 نشان لیاقت جمهوری لهستان عنوان نشانی است که خسرو سینایی برای ساخت فیلم مستند «مرثیه گمشده» از جشنواره «گودنیا» در سال 1387 دریافت کرده است.
این نشان به منظور سپاس از نگاه انسانی خسرو سینایی به مهاجران لهستانی به ایران به این کارگردان سینما اهدا شده است. فیلم مستند «مرثیه گمشده» روایت سینایی از مهاجران لهستانی و مهاجرت آنها به ایران در جنگ جهانی دوم و در سال های 1941 و 1942 میلادی است.
مستند سینمایی «مرثیه گمشده» برای نخستین بار در دانشگاه علوم انسانی لهستان به نمایش درآمد و در همان مراسم از سینایی تجلیل شد و یک سال بعد رئیس جمهور لهستان در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم «گودنیا»، نشان لیاقت جمهوری لهستان را به این فیلمساز سینمای ایران اهدا کرد.
در متن لوح اهدایی نشان لیاقت جمهوری لهستان، دلیل اهدای این نشان، تلاش سینایی برای معرفی تاریخ ملت لهستان به جهان عنوان شده است.
خسروسینایی نشان لیاقت جمهوری لهستان را همراه با دیگر یادگاری های خود، مرداد سال 1390 به موزه سینمای ایران اهدا کرد.
خسرو سینایی جوایز متعددی در عرصه سینمای ملی و بین المللی دریافت کرده است و نخستین جایزه وطنی این فیلمساز در سومین جشنواره بین المللی فیلم تهران در سال 1348 برای ساخت فیلم سینمایی «آنسوی هیاهو» بوده است. از دیگر جوایز مهم سینایی می توان به جایزه «گلدان کریستال» جشنواره بین المللی فیلم کارلو وی واری در جمهوری چک، برای ساخت فیلم «زنده باد» اشاره کرد.