نام هنرمند

داستان ماکت فیلم «مسافران» بهرام بیضایی در موزه سینمای ایران

سالن دوم موزه سینما، تالاری است که به معاصران سینمای ایران اختصاص دارد. در این تالار مجموع داشته های سینمایی که متعلق به سینماگران است در غرفه هایی شیشه ای نگه داشته می شود. یکی از وسایل موجود در این غرفه های شیشه ای، ماکت فیلم سینمایی «مسافران» از ساخته های بهرام بیضایی است.
در این ماکت که در سال 1370 توسط ایرج رامین فر طراح صحنه و لباس سینمای ایران ساخته شده است، به خوبی فضای ذهنی بیضایی، کارگردان فیلم را  نشان می دهد. در واقع نوع دکوپاژ، میزانسن، حرکت دوربین و ورود و خروج بازیگران در صحنه در این ماکت دیده می شود.
ماکت فیلم «مسافران» توسط ایرج رامین فر در روزهای آغازین تاسیس موزه سینما در سال 77 به این موزه سینمایی اهدا شد و این ماکت هم اکنون در غرفه مربوط به آثار اهدایی رامین فر در معرض دید مخاطبان سینمای ایران قرار گرفته است.
پیش تولید فیلم سینمایی «مسافران» در سال 1369 آغاز شد و در سال 1370 به انجام رسید. این فیلم درباره خانواده ای است که برای عروسی از شمال راهی تهران می شوند و می خواهند آینه موروثی نو عروس خانواده را به جشن عروسی ببرند که در راه با یک نفتکش تصادف می کنند و همگی از دنیا می روند و در نهایت عروسی به سوگواری تبدیل می شود.
ادامه داستان پس از اعلام خبر درگذشت آنها در خانه نوعروس روایت می شود و این ماکت متعلق به خانه نوعروس و روایت داستان از زبان سایر کاراکترها است و به نوعی چگونگی دکوپاژ صحنه در خانه نوعروس توسط کارگردان فیلم «مسافران» در این ماکت نشان داده می شود.
لازم به توضیح است که علاوه بر ماکت فیلم سینمایی «مسافران»، لباس رَزم یزدگرد سوم در فیلم «مرگ یزدگرد» که از داشته های سینمایی متعلق به بهرام بیضایی است؛ در موزه سینمای ایران موجود است.