نام هنرمند

داستان عمارت باغ فردوس و ساخت فیلم «چشمه»/ پیگیری آربی آوانسیان برای مرمت

  عمارت باغ فردوس در طول سال، زیبایی و چشم نوازی های خاص خودش را دارد اما پاییز و زمستان این عمارت جدا از سرمای طبیعت، دیدنی است و روزهای برفی این عمارت یکی از همان زیبایی های ویژه ای است که بازدیدکنندگان به واسطه بازدید از موزه سینمای ایران با آن روبرو می شوند و لحظات زیبای خود را با عکس های یادگاری ثبت می کنند.
عمارت باغ فردوس جدا از زیبایی های بصری و نگهداری گنجینه سینمای ایران در موزه سینما، به عنوان لوکیشن نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اما داستان استفاده نخستین از این عمارت برای فیلمبرداری روایت جالبی است.
آربی آوانسیان کارگردان سینمای ایران در سال 1351 فیلم سینمایی «چشمه» را براساس رمانی به همین نام نوشته ی «مگردیچ آرمن» یک نویسنده ارمنی، ساخت و به این ترتیب برای نخستین بار عمارت باغ فردوس به عنوان لوکیشن مورد استفاده قرار گرفت.
بخش های اصلی فیلم سینمایی «چشمه» با بازی جمشید مشایخی به عنوان بازیگر اصلی در عمارت باغ فردوس فیلمبرداری شده است و آوانسیان پس از پایان فیلمبرداری، پیگیری های لازم را برای حفظ این عمارت انجام داد و در نهایت در دهه 50 تلویزیون این عمارت را از آموزش و پرورش که مدرسه شاپور تجریش بود، خریداری کرد و پس از آن مرمت شد و سالها در اختیار تلویزیون بود.
از فیلم «چشمه» یک پوستر و عکس هایی از این فیلم به جا مانده است که بین راهروی تالار جوایز بین الملل و تالار کودک و نوجوان موزه سینمای ایران به چشم می خورد.
غیر از فیلم «چشمه» آثار دیگری از فیلم های سینمای ایران در عمارت باغ فردوس فیلمبرداری شده است که می توان به فیلم «باغ فردوس ساعت 5 بعد از ظهر» ساخته سیامک شایقی، «کاغذ بی خط» به کارگردانی ناصر تقوایی و .... اشاره کرد.