نام هنرمند

دستگاه ذغالی نمایش فیلم در موزه سینما

دستگاه نمایش فیلم با منبع نوری ذغالی از اولین دستگاه های ساخته شده توسط کمپانی پاته فرانسه است و کارکرد آپارات را دارد. این کمپانی از جمله کمپانی های سرشناس در عرصه صنعت فیلمسازی بوده که آرم خروس نشان معرف این کمپانی است و این آرم همچنان بر این دستگاه خودنمایی می کند.
این دستگاه در1920 میلادی ساخته شده و برای نمایش فیلم های 35 میلیمتری مورد استفاده قرار می گرفته است و با وجود اینکه سال ها از ساخت آن می گذرد همچنان سالم است و کارایی دارد.
دستگاه نمایش فیلم با منبع نوری ذغالی در سال 1315 توسط آقای سوکیاسیان که سینمادار بوده، از کشور فرانسه خریداری شده و در آن زمان از طریق روسیه وارد ایران شده است.
سوکیاسیان این دستگاه نمایش فیلم را به سینما «ایران» در شهر رشت می برد، ولی این سینما بعد از مدتی به دلیل نقل مکان سوکیاسیان به تهران در 1343 به یکی از سرمایه داران رشتی فروخته می شود که این سینما پس از مدتی تعطیل و بعدها به پارکینگ تبدیل می شود.
اما علاقه سوکیاسیان به این دستگاه به اندازه ای بوده که آن را از رشت به تهران می آورد و تا پایان عمرش در اتاقی مخصوص در منزل شخصی خود از آن نگهداری می کند.
این دستگاه پس از درگذشت سوکیاسیان در سال 1374، توسط خانواده ‌اش به موزه سینما اهدا شد.
امروزه دستگاه نمایش فیلم با منبع نوری ذغالی یا همان آپارات فعلی، در طبقه دوم موزه سینما و در سالن تماشاخانه در معرض دید علاقمندان قرار دارد.