نام هنرمند

داستان اختراعی که به نام مهندس ایرانی ثبت نشد/ دستگاه چاپ نیمه اتوماتیک در موزه سینما

12:00 AM 753/5/26
مهندس محسن بدیع دستگاه چاپ و ظهور نیمه اتوماتیک فیلم های 35 میلیمتری سیاه و سفید را در سال 1328 طراحی کرد و ساخت.
این دستگاه با سیستم حرکت فیلم به صورت کششی کار می کرد و مهندس بدیع در طول سالیان مختلف تغییراتی بر روی این سیستم انجام می داد تا اینکه در سال 1334 دستگاه کامل شد و این تغییرات موجب شد تا این دستگاه با سرعت بیشتر و کارایی بهتر کار کند و در نهایت در سال 1350 مورد بهره برداری قرار گرفت.
در همان دوران برخی از استودیوها با کپی برداری از طرح این دستگاه اقدام به ساخت نمونه هایی مشابه کردند.
یکی از نکات جالب و دانستنی این دستگاه این است که در سال 1350 زمانی که مهندسان شرکت بل اند هاول آمریکا برای نصب دستگاه جدید به ایران آمدند با دیدن این دستگاه تصور کردند که بدیع از روی دستگاه مدل جی بل اند هاول الگوبرداری کرده است و نکته جالب اینکه این دستگاه در آن زمان موفق ترین دستگاه چاپ و ظهور فیلم در استودیوهای فیلمسازی در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گرفت.
تفاوت دستگاهی که بدیع ساخته بود با دستگاه مشابهی که در آمریکا موجود بود در جزئیات بود و این شباهت در حالی رخ می داد که بدیع هیچ وقت قبلا این دستگاه را ندیده بود. پس از انجام تحقیقات مهندسان شرکت بل اند هاول متوجه شدند که این دستگاه ساخت آقای بدیع است و یک یا دوسال قبل از دستگاه مدل جی بل اندهاول طراحی و ساخته شده است.
مجموع تحقیقات مهندسان و اثبات حقانیت مهندس بدیع در ساخت دستگاه چاپ و ظهور نیمه اتوماتیک فیلم های 35 میلیمتری سیاه و سفید به جایی نرسید و این اختراع هرگز به نام محسن بدیع ثبت نشد.