نام هنرمند

یادگارهایی از شهید اهل قلم در موزه سینما

بزرگان بسیاری درباره کوچ شهید مرتضی آوینی سخن گفته اند و یا مراسم متعددی در قالب بزرگداشت، یادبود و یا جشنواره های موضوعی به نام این شهید اهل قلم برگزار شده، اما درباره میلاد این بزرگمرد که اندیشه ای آزاد و قلمی استوار داشت، کمتر حرفی به میان آمده است.
مجموعه کارت های شناسایی، دفترچه خاطرات و دلنوشته هایی که از شهید مرتضی آوینی در نمایشگاه دفاع مقدس موزه سینما به یادگار مانده، گواهی می دهد که شهید آوینی متولد شهریور است. شهریوری که سراسر خاطره و یادبود است. خاطره هایی که برخی از آنها شیرین و یادآور غیرت مردان و زنان ایرانی در هشت سال جنگ تحمیلی است و برخی دیگر ردای شهادت بر دوش مردان بزرگ این سرزمین را به یادمان می آورد.
نوشتن درباره شهید مرتضی آوینی و یاد کردن از یادگارهای او در موزه سینما سرآغاز نوشتن از او نیست. چرا که با نگاهی دقیق به غرفه آوینی و خواندن خاطرات پشت ویترین، می توان دلایل بی شماری برای نوشتن پیدا کرد.
یکی از یادگاری های شهید مرتضی آوینی که در موزه سینما موجود است سررسیدی است که آوینی خاطرات روزانه خود را در آن می نوشته است. خاطراتی که می توان در پس آن به آنچه می اندیشید نیز پی برد. آخرین نوشته های شهید آوینی متعلق به روز هیجدهم فروردین ماه سال 1372، یعنی درست دو روز پیش از شهادت او است.
به نظر می رسد شهید آوینی در آخرین دست نوشته خود سرفصل های برگزاری یک میزگرد را به شکل کاملا خلاصه شده نوشته است. آوینی در بخش مربوط به هنر این میزگرد، درباره ساختار انقلاب های هنری سخن به میان آورده است.
آخرین دست نوشته شهید مرتضی آوینی سال 1385 به مناسبت هفته دفاع مقدس توسط همسر این فیلمساز به موزه سینما اهدا شد.
علاوه بر آخرین دست نوشته های این فیلمساز، دو قاب عکس از پشت صحنه روایت فتح، کارت عضویت ماهنامه هنری سوره، دو مجله با نام های «مرکز آسمان» و «با من سخن بگو» که نوشته هایی از آوینی در آن وجود دارد ، کتاب هایی نوشته شده توسط شهید آوینی با نام های «رستاخیز جان، امام (ره) » و «حیات باطنی انسان» و ... موجود است.
بازدیدکنندگان موزه، برای دیدن غرفه شهید آوینی موزه سینما می توانند به نمایشگاه دفاع مقدس در طبقه دوم این موزه سینمایی سر بزنند.