نام هنرمند

باور می کنیم خالق فیلم «خانه دوست کجاست» هنوز هست/ ماجرای گذرنامه کیارستمی

به دلیل همین ماندگاری است که نوشتن، خواندن، دیدن و سرودن از زندگی کیارستمی همیشگی است. چراکه باور می کنیم خالق فیلم «خانه دوست کجاست» هنوز هست.
غرفه عباس کیارستمی یکی از رنگارنگ ترین غرفه هایی است که در میان غرفه های سایر سینماگران جلب توجه می کند. چراکه علاوه بر نمایش جوایز بین المللی که این فیلمساز کسب کرده، می توان هدیه هایی که کیارستمی از فیلمسازان بزرگ سینمای جهان دریافت کرده را نیز مشاهده کرد.
ویژگی چهره های درخشان در عرصه بین الملل سفر به نقاط مختلف جهان است که عباس کیارستمی یکی از همین چهره ها است. کارگردان «طعم گیلاس» سفر بسیار می رفت و در هریک از سفرهای خود با آثارش زیبایی های سرزمین اش را به رخ جهانیان می کشید.
یکی از وسایل شخصی کیارستمی که به نوعی کاراکتری بین المللی پیدا کرده ، گذرنامه این فیلمساز است که ردپای سفرهای سینمایی این کارگردان شهیر سینمای ایران در آن دیده می شود.
این گذرنامه عباس کیارستمی در تاریخ دوازده اردیبهشت ماه سال 66 صادر شده است که در این گذرنامه مهر اجازه ورود کیارستمی به کشورهای مختلف چون فرانسه، سوئیس، کانادا، ترکیه و ... پای آن خورده بود.
کارگردان فیلم «باد ما را خواهد برد» از جمله فیلمسازانی بود که مجموع جوایز خود را قبل از افتتاح موزه سینما در سال 1377، درست زمانی که موزه در حال جمع آوری گنجینه سینمای ایران بود به موزه سینما تقدیم شد و در راستای همین تقدیمی ها بود که کیارستمی گذرنامه خود را هیجدهم اسفندماه سال 1378 همزمان با سال های اولیه تاسیس موزه به موزه سینما اهدا کرد.
گذرنامه عباس کیارستمی در تالار سوم موزه سینما، در بخش بین الملل و در ویترین این فیلمساز قرار دارد.