نام هنرمند

مروری بر تاریخ سینما در موزه سینما/ اولین گردهم آیی سینماداران

تنها اشیاء به جا مانده از سینماگران نیست که مورد بررسی های تاریخی و به اصطلاح موزه ای قرار می گیرد. بلکه بسیاری از اتفاق ها و رویدادهاد نیز در حافظه تاریخ می مانند و به موزه سپرده می شود.
یکی از جریان های تاریخ ساز در عرصه سینمای ایران تشکیل مجمع عمومی فوق العاده سینما داران بوده است. این مجمع با حضور 137 سینمادار تهرانی و شهرستانی در خرداد سال 1357 تشکیل شد. در واقع این جمع نخستین گردهم آیی سینمادارن ایرانی در تاریخ سینمای ایران بوده است.
نکته قابل توجه در این گردهم آیی اعتراض به گران نشدن بلیت سینما در آن سال ها بود. سینماداران می گفتند که اگر نرخ بلیت سینماها افزایش پیدا نکند سینماها را تعطیل خواهند کرد و طبق اسناد موجود در موزه سینما آخرین مهلت برای افزایش بلیت سینماها 7 تیر سال 1357 اعلام شد و مقرر کردند که قیمت بلیت سینما برای سالن های ممتاز 80 ریال، برای سینماهای ممتاز 60 ریال و برای سینماهای درجه یک 40 ریال باشد. اما با گذشت زمان تغییری در افزایش قیمت بلیت های سینما ایجاد نشد و سینمادارن تصمیم به تعطیلی سینماها گرفتند. به دنبال این تصمیم سینماها به مدت 9 روز تعطیل شدند و در نهایت با ابلاغ قیمت جدید بلیت ها، فیلم های آن روزگار روی پرده رفتند.
اسناد موجود درباره تاریخ سینماداران سینمای ایران در تالار آبی موزه سینما موجود است و بیننده به محض ورود به این سالن، ردیفی از عکس های سینماداران را مشاهده می کنند. نورالدین آشتیانی، ژرژ آوانسوف، خادم، معیلی، هوشنگ کاوه، صابر رهبر، ابراهیم گرگانی، ناصر مجدبیگدلی، الکساندر یاکوبن، یدالله طالقانی، منوچهر صادق پور، کامرانی، ساتوپری آقابابوف و... از جمله سینمادارانی هستند که نخستین سالن های سینما در ایران را بنا کردند و عکس های این سینماداران در موزه سینما موجود است.