نام هنرمند

رنگین کمانی از جوایز کیارستمی در موزه سینما

 سینمای کیارستمی نیاز به توضیح ندارد و هر ایرانی عاشق سینما می داند مختصات سینمای این فیلمساز ایرانی که چهره ای بس زیبا در عرصه بین الملل دارد چیست.
عباس کیارستمی علاوه بر اینکه به عنوان سینماگر نواندیش در سینمای ایران شناخته شده، در عرصه بین الملل نیز به عنوان چهره ای منحصر به فرد مورد توجه قرار گرفته است و به اعتراف بسیاری از فیلمسازان و مدیران جشنواره های خارجی نوع دیگری از سینما را با زبان فارسی به دنیا معرفی کرده و سینمای ایران را با همین زبان شیرین نمایندگی کرده است.
در واقع عباس کیارستمی بیش از اینکه دریافت کننده جایزه های ملی باشد جوایز بین المللی متعددی از آن خود کرده است. این فیلمساز کارگاهی از اندیشه در سینما در جهت پرورش نیروهای جوان برای سینمای کشور برپا کرد و به گواه تاریخ معاصر سینمای ایران شاگردان این کارگردان ایرانی، فیلمسازی ارزان اما با اندیشه را آموخته و فیلم های ارزنده ای به سینمای ایران هدیه کرده اند.
 بخش عمده ای از میراث سینمایی - فرهنگی در غرفه ویژه عباس کیارستمی در موزه سینما نگهداری می شود.
غرفه ویژه عباس کیارستمی در تالار بین الملل موزه سینما قرار دارد و جوایز رنگارنگی که کیارستمی در سینمای ایران و بین الملل کسب کرده در این غرفه نگهداری می شود.
تالار بین الملل سومین تالار در موزه سینما است و بازدیدکنندگان پس از ورود به تالار آبی که مختص به پیشگامان سینمای ایران است و همچنین گذر از تالار معاصران وارد تالار بین الملل می شوند.
در گوشه راست سالن و در میان غرفه سایر سینماگران ایرانی، غرفه کیارستمی دیده می شود. پوستر فیلم «طعم گیلاس» که برای حضور در جشنواره فیلم کن در سال 1997 طراحی شده بود بر دیوار آویزان است. کیارستمی در این دوره از جشنواره فیلم کن نخل طلا بهترین فیلم را از آن خود می کند.
علاوه بر پوستر این فیلم سینمایی جوایز متعددی نیز در این غرفه به چشم می خورد. «نخل طلا» جشنواره فیلم کن در فرانسه برای کارگردانی فیلم «طعم گیلاس»، «خوشه طلایی» جشنواره فیلم والادولید در اسپانیا برای ساخت فیلم «زیر درختان زیتون»، «هوگوی نقره ای» برای ساخت فیلم «زیر درختان زیتون» از جشنواره بین المللی فیلم شیکاگو در آمریکا، تندیس جشنواره سه قاره نانت در فرانسه برای مجموع آثار، «مدال رمینی» براس ساخت فیلم «تجربه» از جشنواره جیفونی در کشور ایتالیا، جایزه ویژه هیات داوران برای ساخت فیلم «زیر درختان زیتون» از جشنواره فیلم سائوپائولو در برزیل، «یوزپلنگ برنز» برای ساخت فیلم خانه دوست کجاست از جشنواره لوکارنو در کشور سوئیس و ... از جمله جوایزی است که کیارستمی در جشنواره های مختلف کسب کرده است.
نکته جالب در غرفه مربوط به کیارستمی در موزه سینما این است که برخی از نقاشی های آکیرا کوروساوا برای فیلمش به نام آشوب که به کیارستمی هدیه کرده بود، در این غرفه در معرض دید بازدید کننده قرار گرفته است. بازدیدکننده با دیدن جوایز بزرگی که این سینماگر برای سینمای ایران به ارمغان آورده، متوجه خواهند شد که چرا عباس کیارستمی درفهرست ده فیلمساز برتر آسیا در رتبه سوم و قبل از کوروساوا قرار دارد.