نام هنرمند

ماجرای خواندنی گذرنامه عبدالحسین سپنتا

  بی‌شک عبدالحسین سپنتا حق پدری به گردن سینمای ایران دارد و فیلمنامه نخستین فیلم ناطق سینمای ایران را نوشته و «دختر لر» را برای سینمای کشور به یادگار گذاشته است.
سپنتا 4 خرداد سال 1286 در خیابان واگون‌خانه (اکباتان فعلی) در تهران متولد شد و اگر بین ما بود، تولد 109 سالگی سپنتا را به عنوان یکی از ستارگان سینمای ایران جشن می‌گرفتیم. ستاره‌ای که در عرصه فرهنگ و هنر سرزمین‌مان جایگاهی ویژه دارد و فعالیت‌های بی‌بدیلی در این عرصه به انجام رسانده است.
او فعالیت هنری خود را با روزنامه‌نگاری آغاز کرد و براساس اطلاعات موجود نخستین روزنامه خود را در سال 1307 به نام «دورنمای ایران» در بمبئی منتشر کرد. انجام فعالیت‌های هنری برای سپنتا در اولویت قرار داشت و براساس همین اولویت و دغدغه بود که هنر نمایش را از تئاتر آغاز کرد و در سال 1312 فیلمنامه فیلم «دختر لر» را به عنوان نخستین فیلم ناطق سینمای ایران نوشت و اردشیر ایرانی این فیلمنامه را در هندوستان کارگردانی کرد.
دلیل اصلی فیلمبرداری فیلم «دختر لر» در هندوستان رفت و آمد سپنتا به هندوستان و آشنایی به این سرزمین بود. ضمن این‌که اردشیر ایرانی کارگردان و تهیه‌کننده فیلم، تاجر بنامی در هند بود و برای تجارت به هندوستان سفر می‌کرد و زمانی که سپنتا موضوع تهیه فیلم را با واسطه، به اردشیر ایرانی رساند، این کارگردان از ایده فیلم استقبال کرد و به این ترتیب مقدمات ساخت فیلم «دختر لر» فراهم شد.